Kůže

Opalovací krémy u pacientů s LE/ Sunscreens In Patients with LE

„Vážený pane/paní, zveme Vás k účasti na evropském dotazníkovém šetření, které probíhá za podpory a ve spolupráci s LUPUS EUROPE. Dotazníkové šetření zkoumá používání ochranných opalovacích krémů u pacientů s onemocněním lupus erythematosus a kožními projevy. Odpovědi na 34 otázek dotazníku Vám zaberou cca 5–10 minut."

Dotazník v češtině zde

Polymorfní světelná dermatóza

Rosacea (polymorphus light eruption) je svědivá vyrážka způsobená fotsenzitivitou.

*Polymorfní světelná dermatóza (PLE) má řadu synonym – sluneční ekzém, letní prurigo, chronická polymorfní světelná erupce. Je to idiopatická získaná recidivující světelná dermatóza, která vede k přechodné abnormální reakci kůže s latencí hodiny až dny po ozáření viditelným světlem nebo UV zářením. To je vůbec nejčastější fotodermatóza (10 až 20 % obyvatel). Ženy jsou výrazně častěji postiženy než muži.

Vitiligo

Změny v pigmentaci kůže se objevují u 10% pacientů s kožním lupus erythematodes (DLE) nebo systémovým lupus erythematodes (SLE).

Na některých místech má postižená kůže buď více nebo méně pigmentu než okolní kůže. Ke změnám v pigmentaci kůže může docházet i při nerovnováze hladiny hormonů nadledvin.

Vitiligo je autoimunitní onemocnění, kdy dochází k depigmentaci kůže. U pacientů s lupusem bývá častější. Celkově podávané léky nepomáhají.

Vyrážky, ekzémy a další kožní projevy u lupusu

Kůže je u pacientů s lupusem postižená poměrně často. Uvádí se 60 – 70%. Jedním z důvodů poškození kůže je UV záření. Více o slunečním záření ZDE

Pokud se UV záření dostane na kůži, může u citlivých jedinců docházet k poškozování DNA, která se nachází v blízkosti povrchu kůže. Při pokusech na myších došlo u některých pokusných zvířat ke změnám ve stavbě DNA.

Ladival...krémy na opalování

Příprava na jarní sluníčko…

Jen to nezbytné a pokud možno co nejméně. Výrobky Ladival® jsou v podstatě bez barvy a vůně a neobsahují žádné minerální oleje, silikonové oleje, PEG emulgátory nebo parabeny. První volba pro všechny, kteří nechtějí svou pleť zbytečně zatěžovat.

Více informací ZDE

Rowellův syndrom

Tento článek má pouze informativní charakter a je volným překladem článku z uvedeného zdroje.

Při hledání informací o kožním lupusu jsem narazila na pojem „Rowellův syndrom“. Zajímalo mě, o co se jedná…tak alespoň pár základních informací.

Rowellův syndrom popsal profesor Neville Rowell a jeho kolegové v roce 1963. Jedná se o spojení lupus erytematodes (diskoidního nebo systémového) a prstencových kožních lézí (spojené s charakteristickými imunologickými abnormalitami).

Bulózní SLE (BSLE)

Tento článek má pouze informativní charakter. A je překladem článku z uvedeného zdroje.

Bulózní systémový lupus erytematodes se projevuje jako protilátkami způsobené sub-epidermální puchýře. Může se vyskytnout u pacientů se systémovou formou lupusu (SLE).

Pro diagnostiku je třeba následující:

  • splnění kritérií ARA (American College of Rheumatology) pro systémový lupus erytematodes
  • vezikulobulózní erupce (viz.

Subakutní lupus erytematodes (SCLE)

Subakutní kožní lupus erythematosus (SCLE) je vyrážka vyskytující se u cca 9% lupus pacientů. Wallace uvádí, 20% pacientů se subakutním lupusem má léze typické pro chronický kožní (diskoidní) lupus.

Subakutní lupus (na rozdíl od chronického kožního lupusu) nezpůsobuje trvalé zjizvení a atrofii kůže. Kožní projevy jsou způsobené fotosenzitivitou. Subakutní lupus se může vyskytnout u pacientů se systémovým lupus erytematodes (SLE), Sjögrenovým syndromem, u pacientů se nedostatkem druhé složky komplementu (C2D) nebo ho mohou vyvolat léky.

Akutní kožní lupus (ACLE)

Formy (druhy) kožního lupusu najdete ZDE

Diagnostická úvaha

Při diferenciální diagnostice dermatomyositidy a akutního kožního lupusu je třeba brát na zřetel, že akutní kožní lupus napodobuje systémovou formu klinicky a histologicky. Antinukleární protilátky (ANA) jsou u akutního kožního lupusu a systémového lupusu pozitivní, u dermatomyositidy pozitivní nebývají.

UV lze využít i terapeuticky

Ultrafialové (UV) světlo vede v řadě případů k exacerbaci onemocnění. Zdá se, že důležité je vlnové spektrum tohoto světla – UVB světlo (290–320 nm) vyvolá exacerbaci onemocnění, zatímco UVA1 světlo (340–400 nm) bylo využito i terapeuticky.

Zdroj:

http://www.zdrava-rodina.cz/…1098_45.html