Imunita

"...tak proč tu imunitu neposiluješ?"

„…tak proč tu imunitu neposiluješ?“ …častá otázka ;)

Jako člověk s autoimunitou vím, že to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Lze vůbec posilovat (ovlivňovat) imunitu?

Hydrolytické enzýmy v terapii zápalových reumatických chorôb (překlad slovenského článku)

V článku Imunomodulace jsem se zmínila o systémové enzymoterapii. Tento článek přináší další informace o užití enzymů u revmatických onemocnění. Zmíněný je i lupus :)

*Revmatické choroby představují závažný zdravotnický a ekonomický problém. Vyskytují se často, jsou jednou z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti, dlouhodobé invalidity a vyžadují náročnou léčbu. Velkým terapeutickým problémem jsou rezistentní (odolné) formy zánětlivých revmatických chorob.

Imunomodulace

Věta „To můžeš, to je jen imunomodulant…“ mě vedla ke zjišťování, jak to s těmi modulanty vlastně je.

Pokud se řekne imunostimulant, je z názvu jasné, že to bude látka, která imunitu povzbuzuje. Naopak imunosupresivum imunitu potlačuje. A jak je to s imunomodulanty?

Nejprve si řekněme, co je vlastně imunoterapie. Je to termín označující léčbu nemoci tím, že potlačujeme nebo posilujeme imunitní reakce. Látky, které se k imunoterapii používají, nazýváme imunomodulanty.

Přehled autoprotilátek - InterImun

Velký přehled různých druhů autoprotilátek

  • antinukleární protilátky
  • autoprotilátky pro diagnostiku myositidy
  • autoprotilátky v diagnostice revmatoidní artritidy
  • ANCA
  • antifosfolipidové protilátky
  • další orgánově nespecifické autoprotilátky
  • autoprotilátky v diagnostice onemocnění jater
  • autoprotilátky v diagnostice diabetu
  • autoprotilátky v diagnostice neuropatií

V tabulce jsou uvedený druhy autoprotilátek, metoda, jakou se vyšetřují a jak dlouhovyšetření trvá.

Více na stránkách InterImun ZDE

Alergenová imunoterapie

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na kontakt s cizí látkou. Tato látka a se nazývá alergen.

Jednou z možností, jak se s alergií vypořádat, je alergenová imunoterapie. Je to jediná léčba, která jen nepotlačuje projevy, ale léčí samu příčinu.

Jak probíhá alergenová imunoterapie?

Pacientovi s alergií se postupně podává alergen. Začíná se s malými dávkami, které se postupně zvyšují. Takový způsob léčby je dlouhodobý (zhruba pět let).

Téma imunita v pořadu Sama doma

MUDr. Eva Daňková CSc., primářka Ambulance imunologie a alergologie v pořadu Sama doma ZDE

Zdroj:

http://www.ceskatelevize.cz/…62220600047/

Krevní komponenty

Dospělý člověk má asi 6 litrů krve. Co všechno krev obsahuje?

Je možné mít současně imunodeficienci a autoimunitu?

Odpověď na tuto otázku jsem našla v knize Miroslav Ferenčíka a Jozefa Rovenského – Imunitní systém (informace pro každého).

Imunodeficit je způsobený nedostatečnou funkcí imunitního systému. Autoimunita naopak přehnanou funkcí imunitního systému.

U primárních imunodeficiencí (dědičně podmíněné) se imunitní systém neustále snaží zlikvidovat patogen. Jelikož je ale funkce imunitního systému nedostatečná, nemusí se to pokaždé povést. A tak zkouší patogen zlikvidovat znovu a znovu.

Autoimunita - schéma

Zdravý imunitní systém je schopný rozlišovat „svoje“ a „cizí“ antigeny. Antigen je jakákoliv látka, která způsobuje alergickou reakci a tvorbu protilátek. Autoimunita je nerozlišuje a vyrábí protilátky proti vlastním antigenům (buňkám, tkáním, orgánům).

Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje nejrůznější části lidského těla. Nejčastěji to jsou srdce, klouby, kůže, plíce, cévy, ledviny a centrální nervový systém (CNS).

Atopie

Co je atopie?

Je to osobní nebo rodinný sklon ke schopnosti imunitního systému tvořit při odovědi na nízké dávky alergenů IgE proilátky a vyvíjet typické projvy astmatu, zánětu očních spojivek, alergické rýmy nebo atopického ekzému. (Institut pro alergii)